02:54
Всесвітній день свободи преси

У 1993 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси (рішення 48/432 від 20 грудня). Дане рішення стало результатом роботи Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка в резолюції 1991 року про «Сприяння забезпеченню свободи преси у світі» визнала, що вільна та незалежна преса є необхідним компонентом будь-якого демократичного суспільства.

Преса — друковані засоби масової інформації (періодичні друковані видання), які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року.

Під пресою розуміють газети, журнали, альманахи, збірки, бюлетені, рідше книги, листівки, що мають визначений наклад. «Пресою» розмовно також називають журналістів. Термін «преса» походить від назви першої масової газети «La Presse», що вийшла в Парижі у 1836 році.

У нашому місті також була своя газета "Сезонный листок Славянских Минеральных вод". Вона носила сезонний характер і виходила під час лікувального сезону на Слов'янських Мінеральних водах (теперішній Слов'янський курорт). Перший номер газети побачив світ 21 травня 1889 року. "Сезонный листок Славянских Минеральных вод" виходив з 1889 по 1916 рік декілька разів на тиждень. Спочатку видання містило всього близько 4 сторінок, а згодом їх кількість сягала до 10.

У листку друкувалося  все, чим жило на той час наше місто: інформація з історії Слов'янська, який лікар цього року приймає на курорті, реклама магазинів, які дачі здаються, рішення "городской Думы", які артисти виступають, які "увеселения" по вечорах та багато-багато іншого. 

Перший номер "Сезонного листка Славянских Минеральных вод" 1889 р. за посиланням.

Цікаві факти про газети.

1. У Франції існує газета, яка виходить лише у високосні роки – 29 лютого. Називається вона La Bougie du Sapeur («Свіча сапера»). Серед інших матеріалів в ній публікується кросворд, відповіді на який, як і належить, друкуються в наступному номері … через чотири роки!  «Свічку сапера» можна передплатити. Коштує це задоволення 100 євро, а термін передплати становить одне століття.

2. Видавці французького тижневика «Ля газетт» перед тим, як почати його випуск, пообіцяли, що читачів чекають всілякі сюрпризи. Своє слово вони стримали: перший же  номер газети був більше 2 метрів у ширину!

3. Американський журналіст Білл Койленд з міста Сарасота протягом 20 років складав для місцевої газети прогнози погоди у віршованій формі.

4. У Франції раніше видавалася щотижнева газета «Сіль і перець» з двох сторінок. Вона друкувалася на спеціальному водонепроникному папері і призначалася спеціально для тих французів, які любили читати під час їжі. У газеті публікувалися найважливіші новини і свіжі анекдоти.

5. Перший надрукований листок, що несе в собі «вісті» був у Німеччині, на поч. XVII століття.

6. Перша газета, яка з’явилася на Русі, була опублікована в 1702 році. За історичними фактами, контролював процес створення та опублікування статей на той час сам Петро I.

7. А ось після революції, папір, як такий, пропав, тому друкувати газети стало неможливим. Але, це тільки на перший погляд. Народ завжди був винахідливим, цього разу це так само не стало винятком. Обмежилися маленьким тиражем, який затишно зміг розташуватися на полотні. Правда, з одним застереженням для тих, хто вже ознайомився з новинами — не викидати, а віддати іншому для чтива.

8. Це зараз «газетна преса» кишить рекламними заголовками та оголошеннями. Раніше про це навіть і подумати не могли. А перші, хто створив «рекламу» в газеті, були англійці, ще в XVII столітті. Оголошення, яке вперше було опубліковано в «друкованому виданні», несло в собі «крик про допомогу» — пропала собака у короля Карла II.

9. Чи знаєте ви, що підписавшись на газету New York Times на цілий рік, ви станете «щасливим» власником 236 кг макулатури?... 

Всесвітній день свободи преси є щорічним нагадуванням міжнародній спільноті про те, що свобода преси і свобода вираження поглядів є основними правами, закріпленими в Загальній декларації прав людини.

 

Категорія: Виховна робота | Переглядів: 164 | Додав: liliyaton1 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]