06:00
День перемоги над нацизмом і День пам’яті та примирення

Історія Дня перемоги

У Берлінській операції 1945 року, яка стала завершальною у Другій світовій війні, були задіяні понад 2,5 мільйонів солдатів і офіцерів, 6250 танків і самохідних гармат, 7500 літаків. Втрати виявилися величезними: за офіційними даними, за добу Червона Армія втрачала понад 15 тисяч солдатів і офіцерів. Всього в Берлінській операції радянські війська втратили 352 тисячі чоловік. 

За два тижні боїв Червона Армія втратила третину техніки, що брала участь у Берлінській операції (1997 одиниць). В результаті операції радянські війська повністю розгромили 70 піхотних, 12 танкових і 11 моторизованих дивізій супротивника, взяли в полон близько 480 тисяч осіб. 

7 травня 1945 року у французькому Реймсі начальник оперативного управління Верховного головнокомандування армійських сил Німеччини (ОКВ) генерал-полковник Альфред Йодль підписав акт капітуляції Німеччини. Але Антигітлерівська коаліція офіційно його прийняла вже 8 травня о 23:01 за берлінським часом – у той час у Москві вже було 00:01год. 9 травня.

Автографи переможців: стіни Рейхстагу, списані радянськими солдатами.

Рейхстаг сьогодні - це комплекс сучасних будівель парламентського бундестагу. При його реконструкції було вирішено зберегти частину написів, залишених радянськими солдатами навесні 1945 року.

Питання про видалення графіті виникло в 2000-і роки, проте члени німецького уряду виступили за те, щоб залишити цю частину історичної спадщини.

Зараз, завдяки спеціальній реставраційній технології, написи виглядають так, ніби вони з'явилися тільки вчора.

Всі солдатські автографи, виявлені на стінах після зняття "баумгартенського" облицювання, спочатку зафіксували на фото, а потім перевели на німецьку мову. Для цього проекту була створена спеціальна комісія. Спільно було вирішено залишити близько 150 написів. Для того, щоб зберегти написи, стіни обробили прозорим склоподібним складом.

Переможці в основному залишали на стінах свої імена і прізвища, писали рідні міста, а також індивідуальні маршрути, наприклад, Брянськ-Москва-Берлін. Писали червоним або синім крейдою, а також вуглинками.

Сьогодні багато хто їде в Берлін, щоб знайти підпис свого предка.

Серед переможців, що залишили свій автографів є і наш земляк... Це солдат - Семен Іванович Усачов, який народився в Ставропольському краї, а після війни понад півстоліття прожив у Слов'янську.

Семен Усачов почав свій фронтовий шлях у лютому 1943-го в неповні 18 років.

Брав участь у визволенні Криму, Севастополя, битві за Сапун-гору і на Нарвськім плацдармі.

"Чужой славы мне не надо – я Берлин не брал", - так розповідав про травневі дні 1945 року ветеран. Його дивізія перемогу зустрічала в декількох кілометрах від лігва поваленого ворога. Вранці 9-го травня командир запропонував з'їздити в Берлін: "Бути поруч і не побачити рейхстагу?". Занурилися в "студебекер" кращі бійці - близько тридцяти чоловік, і вирушили в центр поваленої ворожої столиці.

"Народу у рейхстазі було - тьма. Всі дуже щасливі, галасливі. А стіни - списані вже, місця вільного годі шукати".

Усачов попросив водія ближче під'їхати до рейхстагу, "Студебекер" дав задній хід, солдат стрибнув на борт вантажівки і, витягнувши руку, акуратно почав виводити крейдою "9.5.45. Усачёв".

*

Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати українців і громадян України інших національностей упродовж 1939–1945 років. Найтяжчі – демографічні, які оцінюють у 8–10 мільйонів осіб. У цей день по всій країні традиційно відбувається покладання квітів та вінків до пам’ятників і меморіалів, могил Невідомого солдата і Невідомого матроса, почесні караули чергуватимуть біля Вічного вогню. Події війни та її жертви зображуються у творах літератури і мистецтва, а також відтворені у музеях, меморіальних комплексах.

Презентація Донецького ОБЛІППО до заходу з відзначення Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні за посиланням.

Сценарій класної години «А мак цвіте! Внесок українців у перемогу Антигітлерівської коаліції над нацизмом» за посиланням.

 

Категорія: Виховна робота | Переглядів: 171 | Додав: liliyaton1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]