15:05
День хіміка

День хіміка — професійне свято працівників хімічної та нафтохімічної промисловостей України. Відзначається щорічно в останню неділю травня.

Цікаві факти про хімію.

 За легендою, думка про систему хімічних елементів прийшла до Менделєєва уві сні, проте відомо, що одного разу на запитання, як він відкрив періодичну систему, вчений відповів: «Я над нею, може бути, двадцять років думав, а ви думаєте: сидів і раптом … готово».

 Якщо ви думали, що залізо - це щось міцне і надійне, ви помиляєтеся. Залізо, нагріте до 5000 градусів Цельсія, стає газоподібним.

 За одну хвилину Сонце виробляє більше енергії, ніж вся Земля витрачає за рік. Причому, ми не споживаємо всю енергію, що йде від Сонця. Та енергія, яка доходить до Землі розподіляється так: 19% сонячної енергії поглинається атмосферою, 47% - падає на Землю, а 34% - повертається в космос.

 Граніт проводить звук в десять разів краще, ніж повітря. Тобто, те, що ми зазвичай добре чуємо на відстані ста метрів, було б чути за кілометр, якби між нами і джерелом звуку була суцільна гранітна стіна.

 Характерний запах монет - це не запах металу. Він виходить від сполук, що утворюються від зіткнення з металом органічних субстанцій, наприклад, людського поту. Причому щоб людина відчула цей «металевий» запах, досить дуже малої кількості реагентів.

 Водень є першим елементом в періодичній таблиці. Він дуже легкозаймистий і є найпоширенішим елементом, знайденим в нашому всесвіті.

 Гелій легший за повітря навколо нас, тому ідеально підходить для повітряних куль, які ми використовуємо на вечірках.

 При нормальних умовах масло і вода не змішуються. 

 Слово «хімія» походить від єгипетського слова, що означає «земля».

 Речі, невидимі для людського ока, часто можна побачити під ультрафіолетовим світлом, що дуже зручно для вчених і детективів.

 Люди видихають вуглекислий газ (CO2). Використовуючи енергію сонячного світла, рослини перетворюють вуглекислий газ в їжу в процесі, який називається фотосинтезом.

 До найтоншої матерії, яку може побачити людське око, належать стінки мильної бульбашки.

 Танцюючий кальмар – так називається дивовижне блюдо у Японії. Нещодавно спійманого та вбитого кальмара кладуть у миску з рисом і перед клієнтом поливають соєвим соусом. При взаємодії з натрієм, який міститься у соєвому соусі, нервові закінчення навіть убитого кальмара починають реагувати. В результаті такої хімічної реакції молюск починає «танцювати» прямо в тарілці.

 Крім ртуті при кімнатній температурі в рідкий стан переходить францій і галій.

 Вода з вмістом метану може замерзнути при температурі вище 20 градусів Цельсія.

 Одним з найлегших металів вважається літій.

 Сірку додають до косметичних засобів, які призначені для очищення проблемної шкіри.

 Понад 100 тисяч хімічних реакцій щохвилини відбувається в головному мозку людини.

 Срібло відоме своїми бактерицидними властивостями, тому здатне очищати воду від вірусів і мікроорганізмів.

 Половину маси Сонця становить водень.

 Скатол – органічна сполука, яка відповідає за характерний запах фекалій. Цікавим є той факт, що у великих дозах ця речовина має приємний квітковий аромат, який використовують у харчовій промисловості та парфумерії.

 Спочатку платина коштувала дешевше срібла через свою тугоплавкість.

 Геосмін - це речовина, яка виробляється на поверхні землі після дощу, викликаючи характерний запах.

​​ Птахи допомагають визначити місце витоку газу, завдяки наявності в ньому запаху сирого м'яса, який додається штучним способом.

 Атоми водню такі крихітні, що якщо їх викласти в один ланцюжок в кількості десяти мільйонів, то така черга буде довжиною лише близько одного міліметра.

 Кумедно, але винуватцем відкриття йоду був кіт. За однією з версій кіт французького хіміка Бернара Куртуа перевернув сірчану кислоту у розчин золи з морських водоростей. Коли рідини змішались, в результаті хімічної реакції, утворилась хмарка синьо-фіолетового кольору, це і був йод.

 Коли вперше в швейцарських Альпах знайшли кришталь, то люди подумали що це особлива заморожена вода. Українське слово кришталь запозичене з грецької мови та походить від слова, що перекладається як лід.

 Непробивне скло було винайдено випадково. У 1903 році французький хімік Едуард Бенедиктус ненавмисно впустив колбу, заповнену нітроцеллюлозою . Скло тріснуло, але не розлетілося на дрібні шматочки. Зрозумівши, в чому справа, Бенедиктус виготовив перші лобові стекла сучасного типу, щоб зменшити кількість жертв автомобільних аварій.

 Мало хто знає, що «благородними» золото і срібло називають не через їх красу та рідкісність, а через те, що вони стійкі до атмосферної корозії та тому не ржавіють та їх дуже важко розчинити. Наприклад на золото не впливають навіть розбавлені і концентровані кислоти, а розчиняється воно лише в суміші двох дуже потужних кислот (азотної та соляної) яку називають «царською горілкою».

 Єдиною буквою якої досі немає в періодичній таблиці хімічних елементів є літера «J».

 Відомий брендовий напій «Кока-Кола» спочатку містив кокаїн.

 Якщо змішати півлітра спирту з половиною літра води, обсяг суміші буде менше одного літра.

 Луска риби використовується як один з інгредієнтів при виробництві губної помади.

 Деяка помада містить ацетат свинцю або цукор свинцю. Ця токсична свинцева суміш робить смак губної помади солодкою (по цій причині у 2002 р. було вилучено з продажу понад 400 найменувань двох найвідоміших виробників губних помад).

 Сльози при нарізці цибулі  - заслуга сірки, яка вбирається в грунт, де росте цибуля, і при подрібнені цибулі подразнює слизові оболонки.

 Марс червоний, тому що його поверхня містить багато окису заліза або іржі.

 Гаряча вода може замерзати швидше, ніж холодна вода.

 Вушна сірка містить особливі ферменти, які «не пускають» в наш організм усі бактерії.

 В Еквадорі виявлено гриби, які харчуються поліуретаном -  полімером, який не розкладається і являє, на даний момент, дуже серйозну екологічну проблему.

 У кісточках вишень, слив, персиків та мигдалю є багато отруйної синильної кислоти. Велика кількість з’їдених кісточок може викликати параліч або й смерть.

 Листок заліза товщиною 0,001 міліметра прозорий, як скло.

Категорія: Виховна робота | Переглядів: 206 | Додав: liliyaton1 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]